www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
Bukalemun
Doğayla ilgili makalelerinizi İnternet sitesinin "Bukalemun - Sanal Yeşil Atlas" adlı bölümünde yayınlanmak üzere bize yıl boyunca gönderebilirsiniz.

İki ayda bir yeni makaleler eklenecek olan sanal derginin konu başlıkları asağıda verilmiştir.

Bu konu başlıklarının herhangi birinde aşağıdaki e-posta adresine göndereceğiniz makaleler hızla değerlendirilecek ve sürekli olarak Yeşil Atlas İnternet sitesinde yer alacaktır. Makalelerinizi istediğiniz uzunlukta yazabilirsiniz. Önerimiz, yazılarınızda bol sayıda görsel malzeme kullanmanız. Lütfen görsel malzemeleri yazı metninden bağımsız olarak ayrı dosyalar halinde iletiniz.

Bukalemun'da yer alması için makalelerinizi aşağıdaki adrese bekliyoruz:
yesilatlas@dbr.com.tr

KONU BAŞLIKLARI
Makaleler
Atlas Dergisinin geçen yıl, İstanbul Parkorman’da düzenlediği bir etkinlik sırasında Güven Eken, çevremizdeki suyun devinimini konu alan bir söyleşi başlatmıştı. Amaç, doğadaki suyun bilemeğimiz davranışına ve önemine dikkatleri biraz daha fazla yöneltmekti. Gerçekten etrafımızda bolca bulunan ve günde en az iki litre tükettiğiz suyun değerini çoğu zaman pek kavrayamayız. Halbuki tüm canlıların yaşamını sağlayan ve yapılarının çoğunlukla sudan olduğunu nedense yadsırız. Bazı önemsiz bulduğumuz şeylere de “sudan nedenlerle” deriz. Yeryüzündeki, yani ekosistemdeki canlı cansız tüm varlıklara şekil ve can verenin su olduğunu bilmez gibi. Diğer yandan onu bol bol tüketir ve kullanırız.
Türkiye'de bugüne kadar 266 Önemli Doğa Alanı tanımlandı. Bu alanlar ülkemizin yüzölçümünün yaklaşık yüzde 19'unu kaplıyor. Onlar etkili korunabilirse canlı türlerinin, doğal kaynakların ve geleneksel yaşam biçimlerinin yok oluşunu durdurmak adına büyük bir adım atılmış olacak.
Çin’de bulunan 125 milyon yıl öncesine ait 4 kanatlı bir dinozorun fosili, kuşların ağaçlardan atlayarak uçmaya başladıkları tezini doğruluyor.
Türkiye'de hiçbir koruma statüsüne sahip olmayan veya korunsa da önlemlerin yeterince etkili olmadığı pek çok önemli doğal alan bulunmakta.
Anadolu'yu orkideleri ile sevmeye başlayan bir Belçikalı ailenin hikayesi.
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.