www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
Son Anadolu

SAYI NO: 04 / Kasım 2001
Ana ne oldu sana!

 • Yedi ananın öyküsü
 • Bozkırlar
 • Sulak alanlar
 • Akarsular
 • Ormanlar
 • Yüksek dağlar
 • Maki
 • Kıyı ve denizler
 • PDF dosyaları açmak için sisteminizde
  yüklü olması gereken programlar

  Adobe Reader 6.0
  Winzip

  İÇİNDEKİLER

  Editör
  ANALAR HEP AFFEDER Mİ?
  Yazı: Güven Eken


  YEDİ ANANIN TEK KUNDAĞI / Son Anadolu
  Bu Anadolu var ya bu Anadolu
  Bu misli menendi görülmemiş cömert ana
  Bu her yanı meme, bu her yanı dudak, bu her yanı gül
  Bu hiç durmadan veren, habire veren yedi gül
  Bedri Rahmi Eyuboğlu

  GÜNEŞ TUTKUSU / Bozkırlar
  Binlerce bitki ve hayvan Anadolu bozkırının bereketli kollarını yurt belliyor. En büyük tehdit, onu yeterince tanımamamız. Sürülmesi ya da ağaçlandırılması gereken bir alan sanmamız.


  İÇİMİZDEKİ DENİZ / Sulak Alanlar
  Suyun ve toprağın işbirliğiyle yaşam bulan, tohumu yeşertip kuşu doyuran bir yuva sulak alan. İçimizde uzanan ve bize en önemli ihtiyacımızı, suyu veren tatlı bir deniz. Ama biz suyunu çektikçe toprağın rengi uçuyor, dudakları derin derin çatlıyor.
  NEHİRLERİN MUCİZESİ / Mezopotamya Su Uygarlığı
  İlk kentler tarımda sulama ve su yönetiminin uygulanmaya başlamasıyla kuruldu. İnsanlık tarihinde çığır açan bu gelişmenin ilk yaşandığı coğrafyalardan biri olan Mezopotamya, yanlış ve aşırı kullanım yüzünden bereketini bir süre sonra kaybetti. Aynı hataya binlerce yıl sonra Türkiye'de tekrar düşülüyor.
  HAYATIN TEYEL YERLERİ / Akarsular
  Coşkulu ama narin bir dünyadır akarsular. Dağların doruklarından denizlere doğru koşarken insanlığa ve doğaya bereket dağıtırlar. Anadolu'nun yaşlı akarsuları artık yatağında çağlamak yerine, önlerine kurulan pusuya yenik düşüyor. Fırat ve daha niceleri, sayıları her geçen gün artan barajların derinlerinde sabırla
  denize kavuşacağı anı bekliyor.

  DEĞİŞEN YÜZ / Anadolu'da Doğa
  Doğal yaşam ortamlarımızı birer birer yitiriyoruz. Onlarla birlikte Anadolu'yu paylaştığımız canlıları, kültürel zenginliklerimizi ve geleceğimizi de.
  AĞAÇTAN DAHA FAZLA / Ormanlar
  Sadece ağaçların bir araya gelmesinden oluşmuyor orman. O, ağaçların kuşla, böcekle, sincapla ve mantarla bütünleşmesinden oluşan bir yaşam birliği. Dünyanın birçok bölgesinde ortadan kalkan doğal yaşlı ormanlar, Anadolu topraklarında bir anıt gibi hâlâ ayakta.
  GÖÇEBE RUH / Dağlar Yüksek
  Artık zirveler ulaşılmaz değil. Huzurlu yalnızlıklarını yavaş yavaş kaybediyorlar. Dağların zor doğasına uyum gösteren canlılar bu değişimi hayatlarıyla ödüyor. Sırtını dağlara yaslamış göçerler, yaylaları her yıl yeşili biraz daha azalmış buluyor. Sonunda da tıpkı diğer canlılar gibi onları terk ediyorlar.
  AKDENİZİN UFAKLIĞI / Maki
  Sıcak iklimlerin çocuksu ve renkli dünyası maki, ormanın küçük kardeşi. Ama en az onun kadar zengin ve önemli. Barışın simgesi zeytinin evi olan maki, bugün turizmin neden olduğu yapılaşma ve yanlış ağaçlandırmanın gölgesi altında.
  ÖZGÜRLÜĞÜN KAPILARI / Kıyı ve Denizler
  Üç yanımızda üç deniz uzanıyor. Kıyılar insanlığı bu denizlere bağlıyor. Onlar sadece bir tatil mekânı değil, en nadir bitkilere, kuşlara, denizkaplumbağalarına ve foklara ev sahipliği yapan bir doğal yaşam ortamı. Ama bizler artık açık ufuklara sırtımızı dönüp denizle karanın buluştuğu o özel çizgiyi betonla örtüyoruz.

  TEHDİTLER
  Yeşil Atlas'ın 1998 yılında yayımlanan ilk sayısı 'Yara büyümesin' başlığını taşıyordu. Aradan üç yıl geçti. Yara çok büyüdü. Fırat Nehri yok oldu, Hotamış, Ereğli ve Eşmekaya sazlıkları kurudu. Gediz Deltası'nın kıyıları betonla örtüldü, Gidengelmez Dağları'na çok şeritli yollar yapıldı. Karaburun makileri baraja ve ikinci konuta kurban verildi, Karadeniz'in doğal yaşlı ormanları kesildi ve pazara çıkarıldı. 'Son Anadolu' sayımızın bu bölümünü 'yedi ana'nın yarasını büyüten tehditlere ayırdık. Yarayı kapatmak veya büyütmek bizim elimizde. Anadolu, ona 'ne oldu sana' diye sormamızı bekliyor.

  BIÇAK SIRTI
  Anadolu'daki doğal yaşam ortamları, içinde
  barındırdığı binlerce canlıyla birlikte
  "kalkınma" uğruna feda ediliyor.

  DOSTUM ALIÇ AĞACI
  Doğanın dilini geniş kitlelere anlatmayı kendisine görev bilen bir Türk büyüğü Hikmet Birand. Onun yıllar önce Anadolu toprakları hakkında yazdığı satırlar, bugünün insanlığa yepyeni bir dünyanın ufkunu gösteriyor.
  KAYNAKÇA

  Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.