www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
MİRAS COĞRAFYALAR

SAYI NO: 06 / Kasım 2003
Sıfır yok oluş

 • Yaşar Kemal'le Anadolu Doğası
 • Ekoturizm
 • Coğrafya Bekçiligi
 • İlk Milli Parkçılar
 • Sivil İtaatsizlik
 • Ekolojik Ekonomi
 • Anadolu Bilgeliği
 • Sanal Çoğrafyalar

  EK: Poster Türkiye'nin Önemli Doğa Alanları
 • PDF dosyaları açmak için sisteminizde
  yüklü olması gereken programlar

  Adobe Reader 6.0
  Winzip

  Editor
  VATANLA YÜZ YÜZE
  Yazı: Güven Eken
  VATAN ÖNCE SAĞLIKLI BİR TOPRAKTIR
  1950'li yıllarda ormanlar üzerine röportajlarıyla yankı uyandıran ünlü romancımız Yaşar Kemal'le, Türkiye'nin doğasının dünü ve bugünü üzerine söyleştik.
  COĞRAFYA MANİFESTOSU
  YEŞİLATLAS, hepsi birer miras coğrafya olan Türkiye'nin önemli doğa alanlarını belgeledi. Bu alanları koruyabilirsek hem Türkiye'nin doğal kaynaklarını korumuş olacağız, hem de Türkiye'de bundan sonra hiçbir canlının neslinin tükenmemesini sağlayacağız. Hedef: Sıfır yok oluş!
  DOĞA KORUMACININ İTİRAFLARI: Neden miras Coğrafyalar?
  Doğa konusunda bir şeylerin yolunda gitmediğine inanan ve gördükleri yanlışları herkese duyurmaya çalışan insanlar var. Onlara acı veren, dünya hazineleri miras coğrafyaların daha fark edilmeden yok olması.
  TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ DOĞA ALANLARI / Sıfır Yok Oluş
  Türkiye'nin önemli doğa alanlarını yaşatmak için fiilen mücadele eden kahramanların kaleminden miras coğrafyalardaki gerçekler ve sorunlar.
  JEOLOJİK MİRAS / Taşın dili olsaydı
  Tek bir taş parçası ve hatta bir kum tanesi bile, yüz binlerce yılın dillendiği kitaptır. Jeolojik oluşumlar, bizden önce yaşanmış zamanların en görkemli kanıtları.
  TÜRKİYE'NİN KORUNAN ALANLARI
  Türkiye'nin doğal alanları farklı statülerle koruma altında. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da daha pek çok alanın koruma altına alınması gerekirken, var olanların da daha etkili yönetilmesi gerekiyor.
  HABİL'İN GERİ DÖNÜŞÜ / Coğrafya Bekçileri
  Günler birbirini kovalarken, geçici olan ne var ne yoksa bize hiç kaybolmayacakmış gibi geliyor. Kaybolmayan tek şey ise bizi var eden coğrafya. Habil gibi coğrafyayı beklemek, acaba hayata geri dönüş olabilir mi?
  YOL GÖSTERENLER / İlk Milli Parkçılar
  Türkiye'deki doğal alanlar bundan yaklaşık 50 yıl önce korunmaya başlandı. İlk milli parkları kuran birkaç yol gösterici, uzun yıllar alan koruma mücadelelerine devam ettiler.

  SONSUZ ORTAKLIK / Doğal Alan Yönetim
  Geçmişte yapılan projeler, doğal alanların insan baskısıyla yok olmalarını engelleyemedi. Eksik olan, yerel halkı bu alanları kurtarmaya ortak etmekti.
  HATTI MÜDEFAA / Alan Koruma Kampanyaları
  Doğa korumacılar, 2000 yılında İstanbul fundalıklarında Türkiye'deki en heyecanlı hattı müdafaalarından birini yaptılar.
  CENNETTEN KOVULUŞ / Sivil İtaatsizlik
  Yeryüzü kovulmuş insanın cenneti. Biz ne dersek diyelim, var olan bütün yasaların ötesinde bir yasa bu cennette hüküm sürüyor.
  TUZLA BUZ / Korunan Alanlar Neden Korunmuyor?
  Türkiye'nin doğası bunca korumacı bakanlığa, genel müdürlüğe, yasalara, statülere ve akademisyene rağmen korunamadı. Neden?
  HAYATA BAKMAK / Ekoturizm
  Ekoturizm, Türkiye'nin doğal ve kültürel zenginliklerini daha fazla insanla buluşturmayı amaçlıyor. Fakat, bunların hepsinin tükenebileceğini göz ardı etmeden.
  ACI ŞEKER
  Orta Anadolu'daki birçok sazlığı ve Tuz Gölü'nü besleyen su kaynakları son yirmi yıl içinde hızla yok edildi. Amaç: Şekerpancarı.
  Beyaz Adamdan Mektup Var!
  Günlerini para sayıp, para konuşmakla geçiren 'beyaz adam' çevremizde ve hatta içimizde yaşıyor. Onu içimizden söküp atmak için karar bizlerin.
  SATILIK CENNET
  Sanal can...

  Zamanın uzamdan kopması...

  Yaşamın krizi...

  BAK ŞU BOZKIRA / Ekolojik Ekonomi
  O düz bozkırın gizli cevherini görmek çok zor değil. Önemli olan doğru bakmak. Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki ekolojik işlevlerden elde edilen yıllık parasal getiri 2001 yılında 425 milyon ABD Doları'ydı.
  TUTKULU GÖZLEMCİLER / Kuşcularla Kuşbakışı
  Başka iş alanlarında çalıştıkları halde kendilerine 'kuşçu' diyorlar. Bazıları mesleklerini bile bırakıp kuşçuluğu iş ediniyor
  ANADOLU BİLGELİĞİ / Gerçek Bilim
  Bizler Anadolu gibi zengin bir coğrafyanın evlatlarıyız. Ulaşabileceğimiz bilgiler, yaşayan bilgeler, binlerce tohum, dal, budak, hayvan, alan hepsi hâlâ bu coğrafyada...
  POSTER
  Türkiye'nin Önemli Doğa Alanları
  Kaynakça

  Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.