www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
10. Yıl Özel Sayısı

SAYI NO: 10 / Aralık 2007
 • Doğa İçin Yazdılar Aydın Doğan, Bahar Koçan, Ertuğrul Özkök, Sezen Aksu, Tarkan
 • Dünyayı Sarsan On Yıl
 • 10 Kayıp
 • 10 Zafer
 • 10 Benzersiz ve Vahşi
 • Türkiye'nin Bitkileri
 • Doğa İçin Manifesto
 • Ek: Vahşi Türkiye
 • DÜNYAYI SARSAN 10 YIL
  Geçtiğimiz 10 yılda dünya, tarihi boyunca hiç görmediği kadar büyük değişikliklere sahne oldu. İnsanoğlu doğanın kaynaklarını son noktasına kadar kullanamayacağını anladı. YeşilAtlas'ın baskıya hazırlandığı 3-14 Aralık tarihleri arasında Bali'de 200'e yakın ülke dünyanın geleceğini tartıştı; iklim değişikliğini engellemek için gerekli uluslararası önlemleri almaya çalıştı. İnsanlık önümüzdeki on yılın sonunda bambaşka bir noktaya gelebilir ve bugünkü değer yargılarını tepeden tırnağa değiştirmek zorunda kalabilir. YeşilAtlas, doğanın ve insanın 10 yıllık yolculuğunu sizler için izledi.
  Vahşi ve Benzersiz / En Zengin 10 Önemli Doğa Alanı
  Türkiye'nin canlı çeşitliliği açısından en zengin 10 önemli doğa alanı Türkiye'nin çok küçük bir kısmını kaplamasına rağmen, özellikle bitki çeşitliliğinin önemli bir kısmını barındırıyor. 115 bitki ve hayvan türü tüm dünyada yalnızca bu 10 alanın içinde yaşıyor.
  Büyük Yokoluş / 10 Yıl 10 Kayıp Alan
  YeşilAtlas'ın on yıllık kısa ömründe yok olan on alan. Yüzlerce insanın çabasına ve tepkisine rağmen yok edilen on doğa alanının öyküsünü Eray Çağlayan YeşilAtlas için derledi.
  Su Kaynakları Yönetimi / Tarihi Seçim
  Yeni Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, su kaynaklarının yönetiminde Demirel dönemini kapatıp kendi dönemini başlatabilecek mi?
  Doğada Zafer / 10 Yıl 10 Büyük Başarı
  Türkiye doğası bir yandan hızla yok olurken diğer yandan son on yıl içindeki bazı gelişmeler bu süreci durdurmaya yönelik hareketin başlamasını sağladı. Burada kazanılan on başarının detaylarını bulacaksınız. Şüphesiz ki on yılda başka başarılar da elde edildi. Burada listelenenler, daha çok geleceğe yön veren kilometre taşları.
  Susayan Türkiye / 10 Yılda Kurutulan Coğrafya
  Su kaynaklarına son 60 yıldır yapılan müdahaleler nedeniyle toplamda Marmara Denizi büyüklüğünde sulak alan kaybedildi. Geçtiğimiz 10 yılda artan faaliyetler Orta Anadolu'da birçok gölün kurumasına neden oldu. Göllerin kuruması yağış döngüsünü vurdu. Sonuç: 2007 yazı en kurak yaz olarak tarihe geçti.
  Buzullar Erirken / Alaska
  Küresel ısınmanın sonucunda tüm buzullar eriyecek olursa dünyanın bütün kıyı şehirleri sular altında kalacak. Alaska'ya gidenler, onların büyük gürültüler kopararak denize düşüşlerine tanık olabiliyor.
  DOĞA İÇİN YAZDILAR / Yeni Devir Yeni İnsan
  Aydın Doğan, Bahar Korçan, Ertuğrul Özkök, Sezen Aksu ve Tarkan, YeşilAtlas için doğayı yazdı. Dünyada ve Türkiye'de onlar gibi geniş kitleleri etkileyen çok sayıda değerli insan var. Şüphesiz ki doğanın ve onun parçası olan insanın değişimi, bu kişilerin toplumu cesaretlendirmesiyle başlayacak. Önümüzdeki on yıl, doğadan aldığını geri veren örnek insanların devri olacak.
  10 YIL 10 YAZI
  Doğa için yazılan yazıların bazıları onun korunmasına büyük katkı koydu. Pek çok insanın ufkunu genişletti ve vicdanını harekete geçirdi. Bu yazıların içinde yer alan satırlar dünyanın gidişatını değiştirecek güce sahip. Farklı tarihlerde yazılmış bu kilometre taşlarını, YeşilAtlas için bir araya getirdik. Önümüzdeki elli yılın yönünü göstersinler diye.
 • Bozkırda Sabah
 • Son Anadolu
 • Yeşil Ekonomi
 • Yalnız Kalıyoruz
 • Doğa Felsefesi
 • Nehirlerin Mucizesi
 • Cennet Bahçesi
 • Dağın Yıkılmasın
 • Narin Mozaik
 • Beni Kim Doğurdu Ana?
 • EK: VAHŞİ TÜRKİYE POSTERİ
  Göster

  Türkiye topraklarını çok sayıda canlı türüyle paylaşıyoruz. Denizlerden dağların zirvesine kadar hemen her noktada yaşayan on bini aşkın bitki ve on binlerce hayvan türü Türkiye'nin genetik zenginliğinin temelini oluşturuyor. Bu canlıların bazıları yerleşik yaşamın oluşumundan tarımın gelişmesine kadar insanlık tarihinde büyük rol oynamış. Bugün Türkiye'deki bitki türlerinin yaklaşık dörtte birinin, hayvan türlerinin ise daha da fazlasının tehlike altında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'nin vahşi yüzünü korumak, onun asıl zenginliğine sahip çıkmaktır.

  YeşilAtlas ailesinde 10 yıldır görev yapıyorum. On yıl içinde dünya öylesine sarsıldı ki; şüphesiz, tüm bu değişimi bir dergiye sığdırmak mümkün değil.
  Zaten bir dergiye bakmadan da sorunun ne kadar büyüdüğünü görebiliriz.
  Bugünün insanı, yalnızca doğanın tehdidi değil. Aynı derecede, belki de çok daha fazla, kendi kendinin tehdidi. Vicdan ve bedenin insanın yaşamından tecrit edilmesiyle, yerküredeki yaşam topyekûn tehlike altına girdi.
  Kendi aklına, vicdanına ve bedenine sadık, bu sayede içinde yaşadığı toplumun ve doğanın parçası olarak yaşayan insanları özlüyorum. Bu derginin en önemli yazılarından birini yazan Mustafa Cemal de öyle diyor. Sema Kaygusuz, topraktan kopanların toprağa yaptığı zulmü en yalın haliyle yüzümüze vuruyor.
  2007 yılında 400 kadar insan Hasankeyf'e sadakatini göstermek için İstanbul'dan Dicle'ye kadar uzun bir tren yolculuğu gerçekleştirdi. Göster
  İnsanlar birkaç proje ile dünyayı kurtarmayı deniyor. Oysa bilmiyorlar ki, kendimizi içimizdeki saldırgandan kurtarmadan dünya kurtulamayacak.
  Umut ve samimiyet YeşilAtlas'ın hamurunda var. Bunlardan vazgeçmemiz ve yaşam için taraf olmamamız mümkün değil. Pek çok değerli isim, bu noktadan hareketle YeşilAtlas'a taraf oldu. Sezen Aksu, Aydın Doğan, Bahar Korçan, Ertuğrul Özkök ve Tarkan. Beşine de sonsuz teşekkür borçluyuz.
  Doğayı yaşatmak, doğanın kendisi gibi büyük düşünmeyi gerektirir. Küçük tavizler vererek bu amaca ulaşmak mümkün olmaz. Hasankeyf ve Dicle'nin yok edilişine razı olarak geleceğe umutla bakılamaz.
  Hasankeyf'e sadakat, dünyaya sadakattir. Dünyaya sadakat, kendimize sadakattir.

  Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.