www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
Yeşil Atlas'ta eski konular
Yeşil Atlas'ın Yeni Sayısı
YeşilAtlas'ın yeni sayısı, www.yesilatlas.com adresinde Mart 2010'da yayına girdi.
Türkiye'de Ekolojik Tarım
Türkiye'de, 1985 yılında 8 ürünle başlayan ekolojik tarım, bügün 200'ün üzerinde ürünle, tarım arazilerinin yüzde 0,5'ini oluşturan 165 bin hektar alanda, 15 bin üretici tarafından yapılıyor.
En Eski Buğday: Kavılca
Kavılca, dünyanın en eski buğday türlerinden biri. Bir grup gönüllü onu yok olmak üzereyken bulup tarıma kazandırmasaydı Anadolu'dan silinip gidecekti.
Yaşadığımız dünyada, doğanın tanrısı artık yok edilmiştir. O sadece insanların ve biraz da paranın tanrısıdır. Güçlü olma arzusu. Dünyanın kırılma noktası. Tanrının yok oluşu.
Derin Ekoloji
Bir gün inandığınız bütün değerler tersyüz olabilir ve doğanın derin
Biz insanların ömürleri yıllarla ifade edilir. Böceklerinki aylarla, bazı çiçeklerin ömrü ise günlerle, hatta belki de saatlerle. Ne kadar ıstırap vericidir çocuklar için bir böceğin ancak bir kaç aylık ömrü olduğunu öğrenmek.
Her insan içinde tertemiz bir iyilik pınarıyla doğar. Bu pınarın üzeri, büyüklerden azar işitirken, soykırımcı bir dersin sınavında kopya çekerken, içindeki aşkı söyleyemezken ve üç kuruş için kandırılırken taşla ve molozla dolar.
BİR NEHİR, BİR İNSAN Derken, bir gün, karşında masmavi bir dünya uzanıverir. Sonunda ermişsindir. Hep karaymış gibi anlatılan bu şeyin bütün varlıkları kucaklayan bir deniz olduğunu öğrenirsin.
DÖRT AYLIK UYKU
Gözler ve beden, sözcükler âleminin hiçbir zaman anlayamayacağı bir dili konuşur. Bu dil, doğanın dilinin içimizdeki en renkli yansımasıdır.
YOL SIRLARI
Bir yerde bulundum diyebilmek için, oradan en az bir kere gitmiş ve oraya en az bir kere dönmüş olmak gerekir.
GELECEK DÜNYA
Her bir canlı, daha önce hiç düşünülmemiş bir fikrin kanıtıdır.
DERİN EKOLOJİ
Bir gün inandığınız bütün değerler tersyüz olabilir ve doğanın derin sırlarını aramaya karar verebilirsiniz. O gün bir karınca kadar cesur olmalısınız.
İSTİFA DİLEKÇESİ
Biliyorum, dünyanın nimetleri sırf benim için yaratılmadı, ben üstün değilim, ben farklı değilim. Duymak istiyorsan eğer, bunu da haykırabilirim. Ben insan değilim!
İÇİMİZDEKİ SALDIRGAN
Dün Yahudiler, bugün kuşlar, yarın Araplar. Gerçek saldırgan, içimizde yaşattığımız Nazi subayı, yüreğimizde biriken çamur havuzu ve zihnimizde büyüyen Amerika!
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.