www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
Yeşil Barometre
Kötü Haberler
Kuzey Denizi'nden gelen fok balığı Mersin'in Silifke ilçesinde tüfekle vurularak öldürüldü.
Avlan Gölü'nün ortasından geçen karayolunun kaldırılması için çevre gönüllüleri bir araya geldi. İlgili kurumlar nezdinde girişim başlatan grup ilk toplantısını Antalya TODOSK'ta yaptı. Toplantıda, kilometrelerce karayolunun yapılmasına karşın 3 kilometrelik Avlan yolunun bir türlü yapılamaması eleştirildi.
Alanya Sealanya'da geçtiğimiz hafta dört gösteri yunusunun ardı ardına ölmesi hayvan hakları savunucularını harekete geçirdi.
YARASASIZLAŞMA!
Balıkesir Havran Barajı'ndaki 'sır mağara' 19 Ocak 2010'da mahkeme kararıyla açıldı ve Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerinin içeride olduğunu iddia ettiği binlerce yarasadan bir tekine dahi rastlanmadı.
Balıkesir'in Havran ilçesinde, yapımı ekimde tamamlanan baraj nedeniyle mağaraları su altında kalacak 20 bin yarasa için yaptırılan yapay mağaranın da boş olduğu anlaşıldı. İncelemede, doğal ve yapay mağarada bir tane bile yarasaya rastlanmadığı kaydedildi.
Rize, Çayeli ilçesi sınırları içerisinde yer alan Senoz Vadisi'nin doğal sit alanı olması yönünde yapılan başvuru Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca reddedildi. Karar nedeni vadinin HES ve taş ocakları nedeniyle doğal sit özelliklerini yitirmesi..
İzmir Kuş Cenneti'nin içinde bulunduğu Gediz Deltası'nın Homa Dalyanı kıyılarına tonlarca moloz döküldü. Yasalar ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslar arası anlaşmalara göre koruma altında olan alana, yol iyileştirme gerekçesiyle demir ve beton yığınları bırakıldı.
Uçabilen en büyük kuş türlerinden biri olan toy (Otis tarda) kuşunun, ülkemizde sayıları hızla azalıyor. Sayıları 1000 adete kadar düşen son toy kuşları, Önemli Doğa Alanları'nda yaşam savaşı veriyor.
Erzurum'un İspir ilçesindeki Çoruh Aksu Vadisi, Türkiye'nin dünya ölçeğinde öneme sahip 305 önemli doğa alanından biri. Vadi, 2005'ten bu yana yaban hayatı geliştirme sahası olarak korunuyor. Ancak alanın koruma statüsüne rağmen derenin su kullanım hakkının özel şirketlere satılması sonucu şu günlerde hidroelektrik santral (HES) inşaatları tüm hızıyla sürüyor.
Çevre ve Orman Bakanlığı, Edremit Körfezi Havran'daki dünya ölçeğinde önemli yarasa mağarasının girişini kapatarak ve içini ışıklandırarak yarasaları mağaralarını terk etmeye zorluyor. Havran'daki yarasa mağarası on türden 20 bin yarasaya ev sahipliği yapıyor ve bu nedenle Avrupa ve Türkiye'nin en önemli mağaralarından biri olarak kabul ediliyor.
Doğu Karadeniz denizden iç kesimlere kadar uzanan dağlarıyla, bu dağları örten yeşiliyle ve bu yeşili besleyen dereleriyle bilinir. Günümüzde Karadeniz'in hemen hemen tüm vadilerinde 450 adet HES (hidroelektrik santral) planlanıyor. Bazı vadiler koruma altında, ne mutlu ki oralara bir şey yapılamıyor. Ancak bir yer var ki hem Bakanlar Kurulu'nun 2008 tarihli kararıyla 'turizm vadisi', hem de 20 adet HES projesiyle başı dertte. Bahsi geçen yer Rize'nin İkizdere Vadisi...
Gölbaşı Mogan Gölü'ndeki sazlıklar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yasadışı olarak sökülüyor. Özel Çevre Koruma Kurumu'nun tüm girişimlerine ve Belediye'ye gönderdiği uyarı yazısına rağmen Belediye alandaki saz sökümü çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Sorgun Ormanı'na bir golf sahası yapmak için 200 bin ağaç kesilcek.
Avrupa'daki kuş türlerinin yüzde 43'ünün, iklim değişiklikleri ve modern tarım uygulamaları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu açıklandı.
Beykoz'daki sazlık arazi ıslah gerekçesiyle hafriyat alanına dönüştürüldü. Belediye yetkilileri yasadışı uygulamaya göz yumuyor.
Bilim adamları, halen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan binlerce hayvan ve bitkinin soylarının tükenmesi halinde, bunlara bağımlı olarak yaşayan binlerce diğer tür hayvan ve bitkinin de aynı tehlikeyle karşı karşıya kalacağını açıkladı.
Yangında, kızılçam koru ormanlık alanda 5 hektarın zarar gördüğü ifade edildi.
Genelkurmay Başkanlığı, Hürmetçi Sazlığı'nın önemli bir doğal alan olduğunu ve organize sanayi bölgesinin buradaki yaban hayatına zarar vereceği gerekçesiyle projeyi uygun bulmadığını açıkladı.
İyi Haberler
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde, Belediye Başkanlığı ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ortaklaşa, yabani kuşlar için, ilçe merkezinde yer alan çınar ağaçlarına 100 adet kuş yuvası yaptırdı.
Dünyada soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulak (Caracal caracal), 13 yıl önce doğal ortamında ilk kez görüntüleyen Batur Avgan, bu hayvanı Antalya-Düzlerçamı ormanlık alanında ikinci kez hem gece, hem gündüz görüntüledi.
İstanbul'da yol kenarında araba çarpmış, yaralı hayvan görenler, '153' numaralı telefonu arayarak hayvan ambulansı çağrılabiliyor.
Kartal %100 Ekolojik Pazar, Kartal Belediyesi ve Buğday Derneği işbirliğiyle 20 Aralık'ta açıldı. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Sayman Mustafa Özyürek, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz'ün katıldığı açılış müzik ve dans gösterileryle, atölyelerle ve halkın yoğun ilgisiyle renklendi.
Türkiye'nin ilk 'akbaba lokantası' Iğdır'da açıldı. Yerleşimlere uzak, koruma altında bir alana bundan sonra akbabaların beslenmesi için kasap atıkları bırakılacak. 'Iğdır Yeşil Kuşak Kent Ormanı'ndaki akbaba lokantası Çevre ve Orman Bakanlığı, Iğdır Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve KuzeyDoğa Derneği işbirliğiyle açıldı.
İngiltere'nin Rutland kentinde 21-23 Ağustos 2009 tarihleri arasında gercekleşen ve yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı dünyanın en büyük uluslararası kuş gözlem ve kuş turizmi etkinliği olan İngiltere Kuş Gözlem Fuarı'nda, bu sene ilk kez Türkiye de bir stant açtı.
Türkiye'nin özellikle batı, güney ve güneydoğu kesimlerinde yayılış gösteren Saz Kedisi (Felis chaus) Ankara'nın Nallıhan ve Beypazarı ilçeleri sınırında kalan Nallıhan Kuş Cenneti'nde fotokapan kullanılarak belgelendi.
Almanya, Avusturya ve İsviçre Ilısu Barajı'na olan kredi garanti desteğini geri dönüşsüz olarak çektiğini açıkladı. Bugün saat 10:00'da üç ülke adına yapılan yazılı açıklamada Türkiye'nin kredi koşullarını sağlamakta kısmi gelişme kaydetmekle birlikte, bu gelişmenin kredi vermek için yeterli olmadığı belirtildi.
Doğa Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı uzmanlarıyla birlikte Kastamonu'da üç bozayıya GPS'li tasmalar takarak izlemeye aldı. Bozayı Araştırma ve Koruma (BAK) Projesi kapsamındaki çalışmadan elde edilecek sonuçlar sayesinde Türkiye bozayılarının ekolojileri anlaşılacak ve insan-bozayı arasındaki çatışmanın azaltılmasına yönelik Bozayı Koruma Eylem Planı hazırlanacak.
Doğa Derneği, 390 farklı türle 'kelebek cenneti' olan Türkiye'nin kelebek rehberini yayımladı. 300'den fazla fotoğrafla birlikte her tür hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı Türkiye'nin Kelebek Rehberi'nde tehlike altında olan türlere de dikkat çekiliyor.
Doğa Derneği, Türkiye ve Ortadoğu'nun kuşlarını yaşadıkları bölge ve türlerine göre sınıflandırarak ayrıntılı çizimlerle ele alan ilk arazi rehberini yayımladı. Kitapta Sokotra Adası da dâhil olmak üzere Arabistan Yarımadası, Ürdün, Lübnan, Filistin, İsrail, Suriye, Irak, İran, Türkiye ve Kıbrıs'ta bulunan yaklaşık 700'den fazla kuş türü detayları ile tasvir ediliyor.
Biraz mutlu, biraz hüzünlüydüm. Yaklaşık iki aydır baktığım kayakartalını (Aquila chrysaetos) salmak için Kırıkkale'nin Karakeçili ilçesindeydik. Kafesten çıkarıp onu ilk saldığımızda biraz uçup tekrar yakınıma kondu.
Doğa Derneği, EgeDoğa ve Atlas Dergisi'nin girişimleriyle gündeme gelen Gediz Deltası - İzmir Kuş Cenneti'ndeki atık çamur depolama çalışmaları Danıştay engeline takıldı. Kuş cenneti, birinci derece doğal sit alanı olmasına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi koruma alanının içinde uzun süredir körfezden gelen atık çamurları depoluyordu. Danıştay 6. Dairesi, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun deltada çamur dökümüyle ilgili iznine şerh koydu ve yeniden keşif istedi.
Doğa Derneği'nin yürüttüğü "Dağ Horozunu Koruma Projesi" kapsamında dünyanın en gizemli kuşlarından biri olan dağ horozlarının sırları birer ikişer çözülüyor. Türkiye'de sadece Doğu Karadeniz'de yaşayan bu kuş türü için 2004 yılından bu yana yürütülen çalışmalar sonuç verdi ve türün Türkiye'deki durumu ortaya çıkarıldı. Bir yıl öncesine kadar yaşadığı dağlık bölgede hemen hiç tanınmayan bu kuş türü için 2-3 Temmuz 2005'te Rize'nin İkizdere ilçesinde bir festival düzenleniyor. Dağ horozunu koruma çalışmaları, BTC Boru Hattı Şirketi'nin Çevresel Yatırım Programı kapsamında destekleniyor.
Doğa Derneği, EgeDoğa ve Atlas Dergisi'nin girişimleriyle gündeme gelen Gediz Deltası - İzmir Kuş Cenneti'ndeki atık çamur depolama çalışmaları Danıştay engeline takıldı. Kuş cenneti, birinci derece doğal sit alanı olmasına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi koruma alanının içinde uzun süredir körfezden gelen atık çamurları depoluyordu. Danıştay 6. Dairesi, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun deltada çamur dökümüyle ilgili iznine şerh koydu ve yeniden keşif istedi.
Doğa Derneği, AB uyum süreci çerçevesinde Türkiye'de bugün olduğundan çok daha fazla uzman doğa korumacıya talep olacağı gerçeğinden yola çıkarak "Doğa Okulu" adı altında bir proje başlattı.
Bir Sıfır Yok Oluş Alanı olan Sarıkamış ormanları (Önemli Doğa Alanı DOG052) koruma statüsü kazandı.
KIYI KORUMA
Orman, göl ya da kültür. Koruma denilence aklımıza ilk gelen. Oysa kıyılarımızın da çok acil korunmaya ihtiyacı var.
Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'nun Gediz Deltası'nın ucundaki ikinci derece sit alanında inşaat yapılmasına izin vermişti. Kararın iptali için mahkemeye başvuran WWF-Türkiye davayı kazandı ve İzmir kuşlara mezar olmadı.
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.