www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 

Genelkurmay'dan Hürmet

Genelkurmay Başkanlığı, Hürmetçi Sazlığı'nın önemli bir doğal alan olduğunu ve organize sanayi bölgesinin buradaki yaban hayatına zarar vereceği gerekçesiyle projeyi uygun bulmadığını açıkladı.

Göster
Behiye Yılmaz
Hürmetçi Sazlığı'nda dengeler değişiyor. Geçtiğimiz aylarda Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, kentin 13 kilometre güneybatısındaki sulak alanda, dünyanın en büyük organize sanayi bölgesini yapacağını iddia etmişti. Ardından alanın projeye uygunluğu için bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda görüşlerini belirten 20 devlet kurumu projeye karşı çıkmadı. Fakat Genelkurmay Başkanlığı, Hürmetçi Sazlığı'nın önemli bir doğal alan olduğunu ve organize sanayi bölgesinin buradaki yaban hayatına zarar vereceği gerekçesiyle projeyi uygun bulmadığını açıkladı.

Kasım 2003'te Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Türk Kara Kuvvetleri'nin Kayseri 1. Komando Tugayı tarafından kullanılan Hürmetçi Sazlığı'ndaki araziye, sanayi bölgesi kurmak için başvuruda bulunmuştu.
Bunu haber alan Ulusal Doğa Koruma ve Belgeselleme Derneği (DoğaBel) de, Atlas'ın Nisan ve Mayıs 2004 sayılarında konuyla ilgili çıkan haberlerle, YeşilAtlas'ın 2003 sayısında verilen Türkiye'nin Önemli Doğal Alanları Haritası'nı tugay komutanlığına verdi. Rapor buradan da Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. Bu haberleri inceleyip durumu değerlendiren Genelkurmay Başkanlığı, araziyi sanayi bölgesi için vermeyeceğini belirtti.

Kayseri 1. Komando Tugayı'nın paraşütle atlama eğitim sahası olarak kullandığı Hürmetçi Sazlığı'ndaki arazi, Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi'ne ilave alan arayışı sırasında gündeme gelmişti. Arazinin verilmemesi, sanayi bölgesinin Hürmetçi Sazlığı'na doğru ilerlemesini bir noktaya kadar durduracak.
Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hürmetçi Sazlığı'nda bir inceleme yaparak, alanın uluslararası Ramsar Sözleşmesi kriterlerini sağladığını belirledi. Bu kapsamda genel müdürlük, Hürmetçi Sazlığı'nın önümüzdeki aylarda Ramsar alanı ilan edilmesi için çalışmalara başlayacağını duyurdu.

Geçmiş yıllarda Kayseri'deki Sultansazlığı, Yay Gölü gibi sulak alanların kurutulmasıyla Hürmetçi Sazlığı'nın kuşlar için önemi artmıştı. Genelkurmay Başkanlığı'nın arazisini vermemesi bu önemli sulak alanda sanayi bölgesinin kurulmasına engel olmayacak. Çünkü Kayserili iş adamları dünyanın en büyük organize sanayi bölgesini kurmaktan bahsediyorlar. Ve Atlas'ın Mayıs 2004 sayısında gündeme getirdiği Kayseri-Adana arasındaki otoyolun Hürmetçi'den geçirilmesi de hâlâ gündemde. Ve bu yolun geçmesi doğal alanı parçalara bölerek tamamen yok edecek.

Görüşünü
Bildir
Not Ver Arkadaşına
gönder
Haberi yazdır
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.