www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
KIYI KORUMA

Kaş'ın Altında...

Orman, göl ya da kültür. Koruma denilence aklımıza ilk gelen. Oysa kıyılarımızın da çok acil korunmaya ihtiyacı var.

Göster
HÜSEYİN KEÇE
WWF-Türkiye, Garanti Bankası'nın da desteğiyle böyle bir tasarıyı hayata geçirdi: Likya Kıyıları'nda Doğa Koruma ve Sorumlu Turizm Projesi. Antalya kent merkezi ile Dalaman Çayı arasındaki bölgeyi kapsayan projenin ilk adımı 9 Eylül 2004'te Kaş'ta atıldı; üç noktaya şamandıra bırakıldı.
Kaş yöresi sualtı zenginliği nedeniyle Akdeniz'in en önemli dalış noktalarındandır. Bu da çeşitli sorunlara neden oluyordu. Örneğin Suluada'nın doğu kıyılarında görülen denizçayırı (Posidonia oceanica) Akdeniz'e özgü bir bitki. Bu bitki pek çok balık türü için üreme, beslenme ve saklanma alanıdır. Yöreye gelen günlük tur tekneleri şimdiye kadar başka bir sistem olmadığından demir atıyorlardı ve bu da deniz çayırlarını yoğun bir şekilde tahrip ediyordu. Turizmin tehdidi altında bulunan diğer bir canlı da devasa boyutlarda bir midye türü olan pina idi (Pinna nobilis).
Bundan böyle bu canlılar doğal ömürlerini son demlerine kadar yaşayabilecekler. Çünkü tekneler artık demir atmayıp, Garanti Bankası'nın desteğiyle WWF-Türkiye'nin denize bıraktığı şamandıra sistemine bağlanacak.
Ayrıca Kaş'ın şeffaf mavi suları daha pek çok canlıya yaşama olanağı sağlıyor: Akdeniz'in en büyük salyangozlarından Tonna galea, ömrünün bir yarısında dişi bir yarısında erkek olan ama aşırı avlanma ve çevre kirliği nedeniyle nesli tehlike altına giren orfoz (Epinephelus marginatus), Caretta caretta, yeşil denizkamlubağası (Chelonia mydas) bunlardan en önemlileri.

Görüşünü
Bildir
Not Ver Arkadaşına
gönder
Haberi yazdır
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.