www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 

İZMİR'İN KUŞLARINI HUKUK KORUDU

Doğa Derneği, EgeDoğa ve Atlas Dergisi'nin girişimleriyle gündeme gelen Gediz Deltası - İzmir Kuş Cenneti'ndeki atık çamur depolama çalışmaları Danıştay engeline takıldı. Kuş cenneti, birinci derece doğal sit alanı olmasına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi koruma alanının içinde uzun süredir körfezden gelen atık çamurları depoluyordu. Danıştay 6. Dairesi, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun deltada çamur dökümüyle ilgili iznine şerh koydu ve yeniden keşif istedi.

Göster
Ana sorun İzmir Körfezi'ni temizleyen "Büyük Kanal Projesi"
İzmir Körfezi'ni temizleyen Büyük Kanal Projesi Türkiye'nin en önemli ve saygın çevresel yatırımlarından biri olmasına rağmen arıtılan çamurun bertaraf edilmesi açısından ciddi eksiklikleri bulunuyor. Büyük Kanal Projesi körfezin suyunu arıttıktan sonra günde yaklaşık 600 ton çamur üretiyor. Ne var ki, proje uygulanırken bu çamurun kaldırılması konusunda sağlıklı bir çözüm üretilememiş. Projenin ilk safhalarında atık çamurun katı atık depo alanı olan Harmandalı'na taşınması öngörülse de maliyetin yüksek olması ve taşıma güçlükleri nedeniyle bu fikir terkedilmiş. Çözüm olarak çamurun arıtma tesisinin hemen etrafındaki birinci derece doğal sit alanın üzerine dökülmesi kararlaştırılmış.

Bu hatalı karar nedeniyle Gediz Deltası'nın koruma alanı ilan edilmesine neden olan pek çok kuş türünün üreme alanı geçtiğimiz üç yıl içinde ciddi oranda tahrip edildi. Civardaki yerleşim alanlarında çok ciddi bir koku sorunu yaşanmaya başladı ve geniş mera alanları yok oldu. Bölgede hayvancılık, balıkçılık ve midyecilik yapan çok sayıda vatandaş da aşırı koku ve kirlilik nedeniyle mağdur duruma düştü. Başka bir deyişle, atık su arıtma tesisinin tam teşekküllü yapılması nedeniyle hem hukuken, hem de çevresel olarak ciddi sıkıntıları olan Büyük Kanal Projesi İzmir'in kirlilik sorununu tam olarak çözemedi. Sorun yalnızca kentsel alandan İzmir'in hemen yanı başındaki kırsal alana taşınmış oldu. Sorunun çeşitli görüşmeler, yazışmalar ve başvurular yoluyla çözüme kavuşmaması nedeniyle Doğa Derneği ve EgeDoğa uzun süredir bir hukuk mücadelesi vermekteydi. Ayrıca Atlas Dergisi yasadışı çamur dökümünün durdurulması için bir imza kampanyası başlatmış onbinlerce imza toplanmıştı.

Yapılan girişimler sonuç verdi ve Avukat Mutlu Çakır'ın EgeDoğa üyesi Esin Kulaç adına açtığı dava kazanıldı. Danıştay 6. Dairesi, Avukat Mutlu Çakır'ın temyiz isteğini haklı buldu ve İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun deltada çamur dökümüyle ilgili iznine şerh koyarak yeniden keşif istedi. Böylece Gediz Deltası'nın korunması için açılan dört davanın üçü kazanılmış oldu. Dördüncü dava ise Danıştay'da görüşülmeye devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çözüm üretmeli
Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Gediz Deltası'nın davasına destek veren hukukçularımızın kazandığı zaferler Türkiye'nin çevre mevzuatının uygulanması açısından çok önemli birer emsal. Ancak bu kararlar kalıcı bir çözüme ulaşmak için yeterli değil. Doğal alanlarımızın etkili bir şekilde korunabilmesi için uygulayıcı kuruluşların projelerini doğaya ve çevre hukukuna saygılı bir şekilde uygulaması gerekiyor. Geldiğimiz noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deltada biriktirilen çamur sorununa acilen kalıcı bir çözüm üretmesini bekliyoruz. Örneğin gerekli yatırım yapılarak çamurdan enerji üretme tesisinin kurulması sorunun çözülmesini sağlayabilir. Doğa Derneği ve EgeDoğa, Gediz Deltası yönetim planının hazırlanması sürecinin resmi tarafları olarak Belediye'ye ve diğer ilgili kuruluşlara çamur konusunda çözüm üretebilmek için her türlü desteği vermeye hazır" dedi.

Detaylı bilgi için:
Ortaç Onmuş - EgeDoğa Derneği Sulakalan Koruma Koordinatörü
Ofis tel: +90 232 463 12 31
GSM: +90 536 635 65 39
e-posta: ortac.onmus@egedoga.org

Kaynak : Doğa Derneği

Görüşünü
Bildir
Not Ver Arkadaşına
gönder
Haberi yazdır
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.