www.kesfetmekicinbak.com
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 

Şah Kartallar ürüyor ancak büyüyemiyor

Nesli küresel ölçekte tehlike altında olan şah kartalların (Aquila heliaca) Balkanlar ve Trakya'daki üreme başarıları çok yüksek ancak hayatta kalma başarıları oldukça düşük.

Şah Kartal Göster
Riyat Gül

Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği'nin (BSPB) 2009 yılı başında başlattığı şah kartal koruma projesiyle Bulgaristan'da 8 kuşa, Türkiye'de ise Doğa Derneği ve Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün de katkıları ile 2 kuşa uydu vericisi takıldı. Ancak bu kuşlardan biri Bulgaristan'da diğer ikisi ise Tekirdağ ve Çorlu yakınlarında ölü bulundu. Üç ayrı bireyden ikisi Ankara, diğeri Tekirdağ yakınlarında sinyal göndermeyi kesti. Bir diğer kuş ise Suudi Arabistan'ın Mekke Kenti yakınlarında sinyal göndermeyi kesti. Bu bireylerin hayatta olup olmadıkları bilinmiyor. Bugün yalnızca 3 bireyden sinyal alınabiliyor. Sinyal alınabilen genç kuşlar sayesinde şah kartalların yaşam döngüsü, göçleri, beslenme alanları ve karşılaştıkları tehditler hakkında bilgi toplanıyor.

Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte Trakya'da 1000 kilometrekarelik alanda 19 şah kartal yuvası belirlenmişti. Buna Bulgaristan'da bulunan 17 çifte ait yuva eklendiğinde, Türkiye-Bulgaristan sınırının şah kartal için Avrupa'nın en önemli alanlarından biri olduğu ortaya çıktı. Ayrıca 2009 yılı başında yapılan araştırmalar sonucunda, Trakya'nın yanı sıra Bolu'da da 9 çift şah kartalın ürediği belirlendi.

2009 yılında, Trakya'daki şah kartal çiftlerinin %75'inin üreme denemeleri başarıyla sonuçlandı ve bu çiftler yavrularını başarılı bir biçimde büyüttü. Bolu'da ise 5 yuvadan 2 tanesi kullandı. Bu yuvalardan ikisinde de birer yavru başarılı biçimde büyütüldü. Bolu bölgesinde üreyen popülasyonun çoğunluğu ergin olmayan bireylerden oluşuyor ve bu da bölgede yetişkin ölüm oranının yüksek olmasına işaret ediyor.

Bu veriler ışığında şah kartalların korunması için sınır ötesi iş birliklerinin arttırılması ve etkin koruma yöntemleriyle kaçak avcılığın ve tarımda kimyasalların aşırı kullanımının sınırlandırılması gerektiği ortaya çıkıyor. Şah kartal gibi pek çok yırtıcı ve göçmen kuş, yaşam süreleri boyunca kaçak avcılık, zehir kullanımı, yüksek gerilim hatları gibi insan faaliyetleri sonucu hayatını yitiriyor.


Şah kartal, çoğunlukla küçük memeliler ve kuşlarla besleniyor. Beslenmek için açık çayırları ve otlakları tercih ediyor. Besin zincirinin en tepesinde yer alan şah kartalın varlığı sağlıklı bir ekosistemin varlığına işaret ediyor. Bugün Avrupa'da üreyen nüfusunun 850 çiftten az olduğu tahmin ediliyor.
28.01.2010

Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.