www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 
Yeşil Gündem
Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yuvarlakçay'da 128 gündür derelerine hidroelektrik santralı (HES) yapılmaması için nöbet tutan köylüler, ilk hukuk zaferini kazandı. İdare Mahkemesi, Muğla Valiliği tarafından verilen 'ÇED gerekli değildir' kararının yürütmesi durduruldu. Keşif ve bilirkişi incelemesi yapılıncaya kadar, HES ihalesini alan AKFEN, bölgede hiçbir çalışma yapamayacak.
Palovit Vadisi'nin de içinde olduğu Fırtına Vadisi başta hidroelektrik santraller olmak üzere, yol inşaatları, turizm ve çarpık yapılaşma, taş ocaklarının tehdidi altında. Bir de bunlara yaylaların birbirine bağlanması projeleri eklenince kirlenme kaçınılmaz oluyor.
Mart 2010'dan itibaren Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi, Türkiye'de pek benzeri olmayan bir 'Yaşam Okulu'nun öğrencilerini ağırlamaya başlayacak. Merkezin kurucularından Güneşin Aydemir ile 'HaberAjan'da da yapılan sohbeti aktarıyoruz.
Türkiye Su Meclisi, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle hazırladığı afişte bu soruyu sordu. Sorunun yanıtı ise hayli çarpıcıydı: 'Türkiye'nin bütün derelerinde yaşayan balıklarla!'
Kumluca'daki Alakır vadisinde sekiz hidroelektrik santrali (HES) yapılmasına karşı çıkan köylülerin öfkesi dinmiyor. Karacaören çayağzı mevkiinde yapımına başlanan üçüncü HES inşaatına köylülerin tepki göstermesi nedeniyle ara verildi. Karacaören muhtarı Öztürk, bölgedeki gerilimin tırmandığını belirterek 'Alakır'ın suları öncelikle bölge halkına verilsin' dedi.
Aydın'ın Didim İlçesi kıyılarında yaralı olarak bulunduktan sonra rehabilite edilerek Gökova Körfezi'nde doğal ortamına salınan Akdeniz Foku Badem, doğal yaşama uyum sağladı. Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) ve Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG) Koordinatörü Cem Orkun Kıraç, Yunan adalarını gezen Badem'in artık, insanlara yaklaşmadığını ve kendi kendine de beslenmeye başladığını söyledi.
Yuvarlakçay eyleminin 100. gününde 13 Mart Cumartesi günü İstanbul'da, Çengelköy Doğa Evi'nde buluşuyoruz. Haftalardır pınarlarının başında bekleyerek 'suyumuzu vermeyeceğiz' diyen Yuvarlakçaylılar'a destek için bir araya geliyoruz.
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurduğu 'Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi', 21 Mart 2010'da açılıyor. Kaz Dağları'nın eteklerinde, Küçükkuyu'da bulunan merkez insanın doğa üzerindeki yükünü en aza indirmeyi, bu yönde çözümler üretmeyi, eğitim ve uygulamalar düzenlemeyi amaçlıyor.
ALAÇATI
Türkiye'nin en esintili, bakir ve sessiz kıyı alanlarından biri İzmir'in Alaçatı'sı. Ancak 2006'da kıyı alanlarının kullanımında değişiklik yapan kararların ardından en çok tartışılan yerlerden biri haline geldi.
Rize'nin Fındıklı ilçesinde bulunan 'Abu Çağlayan Deresi' üzerinde yapılması planlanan Hidroelektrik Santral(HES) gerekçeli mahkeme kararı ile durduruldu. Bu karar Türkiye'de dereler üzerine kurulması planlanan 1601 adet HES'in durdurulması sürecini tetikliyor.
Türkiye Su Meclisi, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar günü nedeniyle yaptığı açıklamada son 60 yılda Türkiye'de kuruyan sulak alan miktarının yaklaşık 1 milyon 400 bin hektar olduğunu bildirdi. Bu alan, Marmara Denizi'nden daha büyük bir yüzölçüme karşılık geliyor. Yanlış su politikaları nedeniyle yalnızca son 10 yılda 240 bin hektar sulak alan kaybedildi.
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi'nin inşaatını tamamladı. Kaz Dağları'nın eteklerinde, Küçükkuyu'da bulunan merkez, insanın doğa üzerindeki yükünü en aza indirmeyi, bu yönde çözümler üretmeyi ve bunları paylaşmayı amaçlıyor.
YARASASIZLAŞMA!
Buğday Derneği'nden Güneşin Aydemir yarasaları, yere inememiş, ışığı tanıyamamış bu memelilerin hassas dünyasını anlatıyor:
Rize'nin Fındıklı ilçesinde bulunan 'Abu Çağlayan Deresi' üzerinde yapılması planlanan Hidroelektrik Santral(HES) gerekçeli mahkeme kararı ile durduruldu. Bu karar Türkiye'de dereler üzerine kurulması planlanan 1601 adet HES'in durdurulması sürecini tetikliyor.
Kamuoyunda 'GDO Yönetmeliği' olarak bilinen ve 26 Ekim 2009 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 'Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik', kamuoyundan gelen tepkiler üzerine 20 Kasım 2009 tarihinde değiştirilmişti.
Türkiye'de uygulanan su politikalarının mağdur ettiği insanlar 16-17 Ocak 2010'da Rize İkizdere'de düzenledikleri ilk genel kurul toplantısında Türkiye Su Meclisi'ni kurdu.
Kuyucuk ve Aras istasyonlarında Mart-Mayıs 2010 tarihleri arasında halkalama çalışmalarının yapılması planlanıyor. Bu 2,5 aylık sürede kuş halkalama istasyonlarında gönüllü olarak çalışmak isteyenleri KuzeyDoğa Derneği Kars'a bekliyor.
Yerel yönetimlerin işbirliği ve Buğday Derneği destek, danışmanlık ve denetiminde kurulan %100 Ekolojik Pazarlar, yaklaşık 4 yıldır ekolojik (organik) ürünün geniş kitlelere yayılmasını sağlamakla birlikte sağlıklı ve güvenli alışverişin de adresi haline geldi. Ancak bu yeterli değil...
Türkiye Su Meclisi Genel Kurul Toplantısı, 16-17 Ocak 2010 tarihlerinde Rize'nin İkizdere ilçesindeki Ridos Otel'de gerçekleşiyor. Atlas'ın katkıda bulunduğu toplantıya Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek de katılıyor.
18 Aralık gecesi imzalanan Kopenhag Anlaşması, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın önüne geçmek açısından bilim çevrelerinde büyük bir hayal kırıklığına yol açtı.
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.