www.kesfetmekicinbak.com


Bukalemun -
Sanal Yeşil Atlas


Doğa Ansiklopedisi
Türkiyede Korunan Alanlar
Doğa Korumacı Kuruluşlar
Doğa Koruma Kılavuzu
Kuş gözlemcisi olmak istiyorum
E-Kart Gönder
İletişim
Üye girişi

ARA


YeşilAtlas Arşivi
TÜM SAYILAR !
Doğa için şikayet dilekçesi
nasıl yazarım
Doğa koruma ailesine katılın!
İl il doğa korumacılar
  Ziyaretçi Defteri
 

Aras ve Kuyucuk Kuş Araştırma Merkezleri 2010 İlkbahar Gönüllülerini Bekliyor

Kuyucuk ve Aras istasyonlarında Mart-Mayıs 2010 tarihleri arasında halkalama çalışmalarının yapılması planlanıyor. Bu 2,5 aylık sürede kuş halkalama istasyonlarında gönüllü olarak çalışmak isteyenleri KuzeyDoğa Derneği Kars'a bekliyor.

KuzeyDoğa Derneği'nden Çağrı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilkbahar ve sonbahar aylarında Kars ve Iğdır illerinde yapmış olduğumuz kuş halkalama çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aras istasyonda çalışmalarımız bu ilkbahar 15 Mart-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. Kuyucuk'ta ise lisanslı halkacı ve hava durumuna bağlı olarak 15 Nisan-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında halkalama çalışmalarının yapılması planlanmaltadır. Bu 2,5 aylık sürede kuş halkalama istasyonlarımızda gönüllü olarak çalışmak isteyenleri Kars'a bekliyoruz. Gönüllülerin öğrenci olması durumunda Kars'a geliş ve gidişleri (tren ya da otobüs) KuzeyDoğa derneği tarafından karşılanacaktır. Minimum katılma süresi 15 gündür ve 15 günden az katılacak olanların maalesef yol ücretlerini öğrenci de olsa karşılayamayacağımızı bildiririz. Öğrenci olmayanların Kars'a geliş ve gidişleri kendilerine aittir. İstasyonlarımızda tüm gönüllülerin yeme, içme, konaklama, Kars-Kuyucuk, Kars-Tuzluca ulaşımları tarafımızdan sağlanacaktır. İstasyon kurallarına uyarak programı başarıyla tamamlayanlara, KuzeyDoğa Derneği, Kafkas Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi imzalı katılım sertifikası verilecektir.

Göster

Aras istasyonunda konaklama köy içinde Iğdır valiliği tarafından bize tahsis edilen 5 yatak kapasiteli, alafranga tuvaletli, 24 saat duş imkânı olan (elektrikli şofben) eski öğretmen lojmanında yapılacaktır. Sabah kahvaltısı hariç yemekler köyden Zeynep Abla tarafından hazırlanmakta, öğle yemeği halkalama karavanında ve akşam yemeği ise köyde Zeynep Abla'nın evinde yenilmektedir.

Çalışmalarımız sayesinde Türkiye'nin 13., Doğu Anadolu'nun ilk ve tek RAMSAR alanı olmuş, 2008'de İngiltere'nin en prestijli çevre ödülü Whitley Altın Ödülüyle ödüllendirilmiş, 2009 yılında ise Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa'nın Seçkin Turizm Cenneti seçilmiş Kuyucuk gölünde bulunan istasyonumuzda konaklama köy içinde Kars valiliği tarafından bize tahsis edilen 6 yatak kapasiteli, alafranga tuvaletli, 24 saat duş imkânı olan (elektrikli şofben) eski öğretmen lojmanında ve göl kenarında bulunan 6 yatak kapasiteli küçük kulübede yapılacaktır. Yemekler ise gönüllüler tarafından hazırlanacaktır. Kuyucuk rakım olarak daha yüksek olduğundan uyku tulumu ve kalın giyecekler getirilmesi tavsiye olunur.

Çalışmalar lider halkacı tarafından yönetilecek ve gönüllüler ağların saat başı düzenli kontrolü, kuşların ağlardan toplanması, halkalama merkezine getirilmesi, deftere kaydedilmesi, halkalanan kuşlara oryantasyon deneylerinin yapılması, halkalama işlemi bittikten sonra tekrar doğaya salınması ve yemeklerin hazırlanması gibi konularda sorumlu olacaktır. Gönüllülerin İngilizce bilmesi şart olmamakla birlikte, tercih sebebidir. Bu yıl lider halkacımız Güney Afrika Cumhuriyeti'nden olup İngilizce konuşmaktadır. İstasyonlardaki kapasite durumuna göre KuzeyDoğa Derneği gönüllüleri istasyonlar arası değiştirme hakkını saklı tutar.

Bunun dışında istasyonlarımızda kontroller arasında nöbetleşe öğle uykusu çekebilir, bol bol kitap okuyabilir, kuş gözlemlemeye çıkabilir, yakala-bırak şeklinde olduğu sürece Aras nehrinde balık tutabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir, sonbahar kuş göçünü seyredebilir, kelebek gözlemi yapabilir, at binebilir, köylülerle takılabilir, kontrol saatleri arasında diğer gönüllülerle batak atabilirsiniz.

Belirtilen tarihler arasında en az 15 gün süreyle istasyonlarımızda gönüllülük yapmak isteyen üniversite öğrencileri, kuşçular, doğaseverler lütfen onder@kuzeydoga.org  adresinden ad, soyad, gelebilecekleri tarih aralığı ve İngilizce bilip/bilmedikleri gibi bilgileri içerecek şekilde KuzeyDoğa Derneği projeler koordinatörü Önder Cırık'a ulaşabilirler.

Görüşünü
Bildir
Not Ver Arkadaşına
gönder
Haberi yazdır
Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.